Ekonomi

Tercihli Seçim ASML Holdings’in Fiyat Hedefi Bank of America Tarafından Wall Street’teki En Yüksek Seviyeye Yükseltildi

ASML Holdings (ASML) fiyat hedefi Bank of America (BofA) tarafından piyasa lideri 1.302 €’ya yükseltildi ve banka Perşembe günü yaptığı son analizde hisse senedini satın alma tavsiyesini sürdürdü. Bu tavsiye, şirketin 2025 yılına kadar 40 milyar Avro gelir elde etmesine yönelik artan beklentilerine dayanıyor.

ASML, yapay zeka (AI) altyapısının inşası için temel bir bileşen olarak nitelendiriliyor.

Banka, “Yapay zeka işlemcileri ve dinamik rastgele erişimli bellek (DRAM) üreten tüm şirketlerin çip üretimi için aşırı ultraviyole (EUV) litografi teknolojisini kullanmasıyla ASML’nin rolü yapay zeka altyapısının geliştirilmesinde benzersizdir” dedi.

Bank of America, ASML için 2025 ve 2026 yılları için gelir ve hisse başına kazanç (EPS) tahminlerini yaklaşık %6 ila %9 oranında artırdı. Bu ayarlama, EUV litografi sistemlerine yönelik artan talep ve daha yüksek brüt kar marjı (GM) beklentileri konusunda daha emin bir görünümü yansıtmaktadır.”

“2025 ve 2026 takvim yıllarındaki gelir için revize edilmiş tahminlerimiz, konsensüs menkul kıymet çalışmalarından %10-7 daha yüksekken, hisse başına kazanç tahminlerimiz %15-9 daha yüksektir” diye açıkladılar. “ASML, Avrupa yarı iletken sermaye ekipmanı sektöründe tercihimiz olmaya devam ediyor.”

Banka, yılın geri kalanında yarı iletken dökümhanelerinden gelen siparişlerle ilgili hala bazı belirsizlikler olduğunu kabul etti. Bununla birlikte, en önde gelen bulut hizmeti sağlayıcılarının ve kurumsal müşterilerin yapay zeka altyapısına yaptıkları yatırım seviyesinin, en ileri teknoloji seviyelerinde önemli miktarda yeni kapasiteye açık bir ihtiyaç olduğunu gösterdiğine inanıyorlar.

ASML’nin 2030 yılına kadar 52 €’luk bir EPS elde etmesi bekleniyor ve Bank of America, iyimser bir senaryo altında 65 €’luk bir EPS’ye ulaşılabileceğini öne sürüyor.

“Brüt kar marjının ve işletme giderlerinin şirketin tahminleriyle uyumlu olduğunu varsayarsak, 2030 takvim yılı için EPS’nin 40 € (muhafazakar bir senaryoda) ile 52 € (ılımlı bir senaryoda) ve 65 € (iyimser bir senaryoda) arasında değişebileceğini tahmin ediyoruz. Ilımlı senaryoda bu, 2025’ten 2030’a kadar yıllık ortalama %11’lik bir büyüme oranına işaret eder ki bu da hisse senedinin mevcut değerleme katsayısını destekler.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulup tercüme edilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu