Haber

Putin, KGAÖ zirvesinin sonuç bildirgesini imzalamayan Paşinyan ile görüştü

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Kolektif Güvenlik Mutabakatı Örgütü (KGAÖ) tepesinde sonuç bildirgesini imzalamayan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile bir ortaya geldi.

Putin ile Paşinyan, Ermenistan’ın başkenti Erivan’da gerçekleşen KGAÖ doruğunun akabinde bir ortaya geldi.

Paşinyan, görüşmenin basına açık kısmında yaptığı konuşmada, KGAÖ tepesindeki birtakım mevzular üzerinde uzlaşamadıklarını belirterek, “Kararların birçoğu, yani 17’den 15’i alındı.” dedi.

Bölgede güvenlik alanındaki duruma değinen Paşinyan, “Birçok sorun var. KGAÖ toplantısı esnasında bunlardan bahsetmiştim. Bunlar, desteğinizle ve himayeniz altında Azerbaycan Cumhurbaşkanı (İlham Aliyev) ile imzaladığımız üçlü anlaşmanın uygulanması ile ilgili sorunlar. Bunlar çok önemli konular. Bölgede uzun vadeli barışı sağlayacak konuları istişare etmeliyiz.” biçiminde konuştu.

Ermenistan ve Rusya ortasındaki bağlantılara de değinen Paşinyan, bu münasebetlerin süratle geliştiğini belirterek, “Bu yıl Ermenistan’ın Rusya’ya ihracatı yüzde 80 arttı. Elbette, bu, lojistik alanında yaşanan bazı değişikliklerden kaynaklanıyor ama bu, genel olarak ekonomik işbirliği için yeni fırsatlar yaratıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Tüm konular üzerinde nadiren anlaşılabiliyor”

Rusya Devlet Lideri Putin de KGAÖ doruğundaki sonuçlara ait, “Elbette, tüm konular üzerinde nadiren anlaşılabiliyor ancak genel olarak, çalışma yoğun ve yararlı idi.” formunda konuştu.

İki ülke ortasındaki bağlantıların müttefik düzeyinde olduğuna dikkati çeken Putin, “Geçen yıl ikili ticaret hacmi yüzde 12, bu yılın 9 ayında ise yüzde 67 arttı. Bu, günümüzdeki koşullardan kaynaklanmaktadır.” sözlerini kullandı.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, bugün Erivan’da düzenlenen KGAÖ doruğuna yönelik bildiriyi imzalamadığını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu