Ekonomi

Colendi’nin satın aldığı SETL, New York Fed’in teknoloji ortağı oldu

Colendi’nin eylülde satın aldığı SETL, New York Federal Merkez Bankası’nın teknoloji ortağı oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, Colendi’nin eylülde satın aldığı İngiltere merkezli SETL, New York Federal Merkez Bankası çatısı altındaki New York İnovasyon Merkezi’nin (NYIC) dijital varlık kullanımı projesinin ana teknoloji ortakları ortasında yer aldı. Projeye Citi, BNY Mellon, Wells Fargo, HSBC, PNC Bank, U.S. Bank, TD Bank, Mastercard ve Swift üzere finans dünyasının en önde gelen kurumları da dahil oldu.

SETL, proje kapsamında, dağıtılmış defter (distributed ledger) teknolojisini kullanarak dijital merkez bankaları ile ticari bankalar ortasında müşterek çalışma ağı (interoperable network) oluşturabilmeyi test edecek. Proof-of-concept çalışması sonrası “Tasarım” ve “Test” adımları ile projenin devam etmesi planlanıyor.

Projenin hedeflediği altyapının gerçekleşmesi, dünyada dijital varlık süreçlerinde şimdiye dek karşılaşılan en kıymetli meselelerden birinin ortadan kalkması manasına geliyor. Kelam konusu altyapı, dijital doların hayata geçirilmesinde gerekli kurallardan biri.

Çalışma, birinci kere Citi tarafından kavramsallaştırılan Düzenlenmiş Sorumluluk Ağı’nı (RLN – Regulated Liability Network) kullanarak merkez bankası yükümlülüklerini, ticari banka dijital para birimlerini ve banka dışı ihraççıların yükümlülüklerinin tek bir dağıtılmış defter teknoloji ağını kullanarak desteklemeyi hedefliyor.

Colendi iştiraki SETL’nin, birçok dağıtılmış defter teknolojisi projesinde (SWIFT öncelikli olmak üzere) karşılaşılan ölçeklendirilebilme zorlukları ile başa çıkabilme kabiliyeti projeye dahil olmasında değerli rol oynadı.

Hedef, bankalar ortası dijital süreçlerde mutabakat sıkıntısını ortadan kaldırmak

NYIC (New York İnovasyon Merkezi) dijital varlık projesi, farklı özel bankalar tarafından çıkarılan dijital para üniteleri ile bankalar ortası süreç yapmak istendiğinde, her biri blok zinciri, yani dağıtılmış defter teknolojisi temeline dayansa da tasarımlarındaki farklılıklar nedeniyle ortalarında ahenk olmamasından kaynaklanan bir mutabakat sıkıntısını çözmeyi hedefliyor. Bu mutabakat meselesini aşmak için çeşitli alternatifler olsa da her biri farklı düzeylerde vakit, güç ve/veya kıymet kaybına neden oluyor.

Dünya genelindeki merkez bankalarının yüzde 90’dan fazlası, Merkez Bankası Dijital Para Ünitesi (CBDC-Central Bank Digital Currency) projeleri üzerinde çalışıyor. ABD Merkez Bankası ise (Fed) keşif basamağında bulunuyor. Merkez bankalarının dijital para ünitelerine olan ilgilerinin temel nedenleri ortasında; nakit kullanımının giderek azalması, dünya genelinde tüketicilerin giderek artan ölçüde dijital varlık kullanması, merkez bankalarının yenilikçi kimliklerinin aşınması ve giderek globalleşen ödeme sistemleri üzerindeki tesirlerini artırma gayreti yer alıyor.

Verilen bilgiye nazaran, SETL, proje ile bir arada New York Federal Merkez Bankası ve önder finans kuruluşları ile yakın bir formda çalışacak. Proof-of-concept çalışması tamamlandıktan sonra “Tasarım” ve “Test” adımları ile projenin devam etmesi planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu