Ekonomi

Muğla’nın aromatik bitkileri işleniyor

MUĞLA (İGFA) –Muğla’da tarıma ve üreticiye verdiği destekle dikkat çeken ve Muğla’ya yenilikçi projeler getiren Büyükşehir Belediyesi, 2018 yılında açtığı Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Yerel Tohum Merkezi’ndeki damıtma tesisi ile lavanta, kekik, okaliptüs, nane, adaçayı başta olmak üzere 10 çeşit tıbbi aromatik bitkiden hem üretip hem de 184 vatandaş tarafından toplanan toplam 468 litre uçucu yağ elde etti.

Elde edilen uçucu yağın yanı sıra kekik suyu ve lavanta suyu gibi 25,8 ton bitki hidrosolü üretildi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ayrıca Tıbbi-Aromatik Bitkiler ve Yerel Tohumculuk Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren Tıbbi-Aromatik Bitkiler Ar-Ge Laboratuvarı’nda, bölgede doğal olarak yetiştirilen veya yetiştirilen tıbbi-aromatik bitkilerin periyodik ve yerel esansiyel yağ ölçüm analizlerini de gerçekleştiriyor. Muğla’nın hangi yöresinde hangi bitkinin daha verimli olduğunun tespiti için yapılan çalışmalarda bugüne kadar 32 çeşit tıbbi-aromatik bitki damıtıldı.

8 TON LAVANTADAN 136 LİTRE ESANSLI LAVANTA YAĞI

2023 yılında Koku Vadisi Lavanta Festivali ile başlayan lavanta hasadı ile bugüne kadar 21 vatandaşın yetiştirip hasadı yaptığı 8 ton lavantanın yağı çıkarıldı. 8 ton lavantadan 136 litre lavanta esansiyel yağı elde edildi.

2023 lavanta hasadı ve preslemenin bir ay daha sürmesi bekleniyor.

haber-gelendost.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu