Ekonomi

İkinci yüzyılda işbirliğimizi derinleştirelim

Hamid HANGÜL

İki bakanın görüşmesi sırasında, Türkiye ile Japonya arasında ticaret ve yatırımın geliştirilmesine ilişkin ortak bildiri imzalandı. İmza töreninde konuşan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “İki ülke arasındaki karşılıklı ticaretin 5 milyar doları aşmasından memnuniyet duyuyoruz. Bu yıl 6 milyar dolara ulaşacağımıza inanıyoruz.”

Ortaklık memorandumunda müzakere kararı

İki ülke arasındaki iş birliğini geliştirmeye yönelik kararlar aldıklarını belirten Bolat, “Türkiye-Japonya Ticaret ve Yatırım Zirvesi’ni (TRINS) en kısa sürede Tokyo’da düzenlemeye ve Japonya-Türkiye müzakerelerini yeniden başlatmaya karar verdik.” Ekonomik Ortaklık Anlaşması.

Dünyadaki yaklaşık 2 trilyon dolarlık doğrudan yatırım portföyünde Japonya’nın Türkiye’deki payının daha da artmasını samimiyetle bekliyoruz. Bolat, Ukrayna’daki savaşın sona ermesinin ardından yeniden yapılanma çalışmalarında Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya’daki yatırım iş birliği fırsatlarının yanı sıra Japonya ve Türkiye’nin ortasında finans, teknoloji ve yatırım iş birliği konularını da ele aldıklarını belirtti. Japon Bakan Nishimura, Türkiye’nin 85 milyon nüfusu, yaş ortalaması 33 ve jeopolitik konumuyla cazip bir ülke olduğunu vurguladı.

Nishimura, “Türkiye’de 280 Japon firması faaliyet gösteriyor. Bu sayı artmaya devam edecek. Türk firmalarının girişimciliğini Japon firmalarının yüksek teknolojileri ile birleştirerek sektörleri geliştirmek istiyoruz” dedi. Nishimura, “Gelecek ikinci yüzyıl için bağlantılarımızı derinleştirelim. Türkiye’de öğrendiğim bir söz var, çok severim. Kazan kazan. Birlikte kazanmaya çalışalım” dedi.

“Japon KOBİ’leri de gelmeli”

Yanmar Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Erdoğan, Ukrayna’da yol, köprü, okul, hastane gibi kamuya açık alanların inşaatına başlandığını, bu onarımda Türk müteahhitlerin de yer aldığını, Japon şirketlerinin de destek verdiğini söyledi. makine ve ekipman noktası. Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, Japonya’daki büyük firmaların Türkiye’de temsil edildiğini ancak KOBİ ölçeğinde firma bulunmadığını belirterek, “Eğer daha fazla orta ölçekli firmayı ikna ederseniz, onları bir araya getiririz” dedi. Türk firmalarıyla işbirliklerini artıracağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu