Yaşam

CARIER’DEN SÜRÜKLEYİCİ BİR KOKU DENEYİMİ

“Kokulu Efsane”, meskenin parfümeri Mathilde Laurent tarafından tasarlanan ikinci Tanımlanamayan Kokulu Nesne’dir. 2017’de Palais de Tokyo’nun havuzunda cam bir küpte oluşturulan ‘Nuage Parfumé’nin yerini aldı ve 2019’da Louvre Abu Dhabi’de ‘10.000 Years of Luxury’ standının bir parçası olarak sunuldu.

Bu Tanımlanamayan Kokulu Nesneler, parfüme sanatsal bir boyut katar; Doğrudan ve benzersiz bir etkileşimle parfüme olan ilgilerini yenilemeye davet edilen halkla özgün bir diyalog kurmayı amaçlar. Duyulara meydan okur ve onları harekete geçirir; rüyaları çağırır, bizi uzayı aşmaya ve önemsizliğe yaklaşmaya davet eder. Görünmez süslemelerin yaratılmasına dayanan Cartier parfüm manifestosu gibi, USO 1 ve şimdi USO 2; Koklanan ve hissedilen, varlık ve yokluk, görünen ve ima edilen şeylerle alakamızı sorgular. Bu enstalasyonlar, konutun sanatsal bağlılığını ve cüretkarlığını yansıttıkları dünyayı dolaşmaya mahkumdur.

İnsanlığın başlangıcından beri parfüm, dünyevi ve ilahi arasındaki görünmez bir bağdır; somut ve hayali arasında bir aşkınlık yarattı. USO 2 kokuya bu orijinal aşkınlığı vermek için yaratıldı. Kokusal ve ışıltılı aurası, ilahi özünü kanıtlayan bir panter tarafından vücut bulan bir mecazdır. Bu, herkesin Panther’in aurasının hissini ve onun koruyucu takip eden parlaklığını deneyimlemesini sağlar. Theophrastus ve Dante’nin tarif ettiği gibi hayvanlar alemindeki en çekici kedi, doğal kokusu sayesinde diğer vahşi hayvanlara karşı konulmaz bir çekim gösterebilen tek kedidir.


Theophrastus, VI, 5, 2, yaklaşık MÖ 320, De Causis Plantarum’da “Panter diğer tüm hayvanlara hoş gelen bir koku yayar, bu nedenle kılık değiştirerek avlanır ve avını kokusuyla çeker”. Bu koku yolculuğunun başlangıcında ziyaretçi, ressam George Barbier’in 1914’teki bir Cartier daveti için yaptığı bir çizim olan Dame à la Panthère’in efsanevi enkarnasyonu tarafından karşılanır. bizi girişi koruduğu muhteşem bir tapınağa davet edin. Bu davete Rhael “Aslan Yürekli” Pelerin’in bir şiiri eşlik ediyor. Karanlığa gömülen ziyaretçi daha sonra altın oran frekansı civarında bir ses örüntüsü ile uyutulur.

Enstalasyonun merkezinde Panther ile baş başa bırakılan rekabet, son derece tüketici ve neredeyse meditatiftir. Gizemli hayvan, dokunmaya çalıştığınız anda dolaşır, çeker, yaklaşılmasına izin verir ve binlerce ışıklı parçacık içinde kaybolur. Panter kayboldu ama kokusu kaldı, yumuşak, kadifemsi bir his ve kokulu ve parlak bir iz bırakarak ziyaretçiye görünmez bir aura verdi.


“Parfümü şişeden çıkarmak ve halkın kokunun gücünü keşfetmesini ve deneyimlemesini sağlamak: 2017’deki ilk USO’ya (Tanımlanamayan Kokulu Nesne) ilham veren amaç buydu. Maison Cartier’nin ikinci USO’su “The Scented Myth”, Zamanın başlangıcından beri insanları yöneten parfüm aşkının kendisini ilahi olana bağlayan boyutunu keşfediyor parfüm mucizesi sayesinde günümüzde de ruhumuzu şenlendirmeye devam ediyor dogmalardan arınmış bir maneviyat biçimi olarak kendi kurucu mitleri vardır: Aristoteles, Plutarch, Theophrastus ve Yaşlı Pliny, güzel kokulu panterin hikayesini anlatmışlardır.Kendisinden yayılan büyüleyici kokusu sayesinde diğer vahşi hayvanlar üzerinde karşı konulmaz bir çekim yapabilir.Görünmez ama güçlü bir hale, Kokunun aurası.Bu klasik hikaye, ışık ve kokunun buluştuğu sürükleyici bir enstalasyon hayal etmek için başlangıç ​​noktam oldu ve böylece sembolik kedinin ilahi bir görüntüsünü yarattım.Miti ve ikonu birleştirmeye çalışırken, koku alma gücü. Ayrıca tüm duyularımızla karşımızda canlandıklarını görme hissini hayal ettim. Herkesin davetli olduğu bir inisiyasyon. Kimya ve simyanın sonsuz büyük ve sonsuz küçük buluşma noktasında parfüm, bir kokuyu kendimize sürmekten çok daha fazlasıdır. Görünmeyen ve hissedilmeyenin bir tezahürü olarak, evrendeki insanlık durumumuzu sorgular ve moleküler seviyeyi kozmik seviyeden ve fiziksel seviyeyi metafizik seviyeden ayıran uçları bulanıklaştırır. Parfüm, günlük yaşamda insanlığı pekiştirirken aynı zamanda dünyanın doğasını da sorgular, dolayısıyla sanatla iç içe çalışır. Bu yakınlaşmanın herkes tarafından görünür kılınması en büyük temennimdir.” Mathilde Laurent, Cartier Parfümeri

Cartier Parfümeri Mathilde Laurent

USO 2, Dagny Rewera ve Vincent Rebers tarafından kurulan Londra merkezli bir sanat ve tasarım ofisi olan The Bureau of Extraordinary Affairs ile işbirliği içinde tasarlanmıştır. Zamanın bir süreç olarak entegrasyonu, ekipmanların benzersiz kullanımı, kazıkların derinlemesine keşfi ve teknolojiye tam hakimiyetleri sayesinde, geliştirdikleri her bölümle izleyiciyi kesintili bir yolculuğa çıkarıyorlar. İster buz kristallerinin kırılgan oluşumlarını yakalayın; Bir hayvan tanrıçanın varlığını ve parfümün gücünü ışık ve sesle ölümlülere görünür kılmak olsun, çalışmaları bir tür sihir yaratıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu