Haber

Türkiye’nin İlk Astronot Alper Gezeravcı’nın Uzay Yolculuğu Taksim’den Takip Edildi

TÜRKİYE’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da aralarında bulunduğu roketin ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatıldığı anlar, Taksim’de kurulan çadırdan vatandaşlar tarafından takip edildi.

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’na yolculuğu saat 00.49’da başladı. ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nde gerçekleştirilen fırlatma törenini, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Taksim Meydanı’nda kurduğu çadırdan vatandaşlar takip etti. Lansman törenini Taksim’de kurulan çadırda takip edenler arasında İstanbul Valisi Davut Gül, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve çok sayıda vatandaş vardı. Gezeravcı’nın macerası bir görselle anlatıldıktan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) yapılacak çalışmalara değinildi. Uzay yolculuğu, Gezeravcı’nın yanı sıra ABD ve İspanya’yı temsilen görev şefi Michael Lopez-Alegria, İtalyan Hava Kuvvetleri’nden pilot Walter Villadei ve adına katılan İsveçli Marcus Wandt’ın da katıldığı Falcon 9 adlı roketin başarıyla fırlatılmasıyla başladı. Avrupa Uzay Ajansı katıldı. Falcon 9 roketi, SpaceX Dragon uzay aracıyla birleşerek yörüngedeki Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) gidecek. 4 kişilik mürettebat, ISS’de 14 günlük bir görev gerçekleştirecek. “Mesaj” bilim misyonu da dahil olmak üzere 13 farklı bilimsel deney gerçekleştirilecek.

“UZAY GÖREVİ BİLİM DÜNYASINA ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAK”

ABD’den açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Aziz Türk Milletinin her bir ferdini selamlıyorum. Millet olmak, acıda ve kederde bir olmak demek olduğu gibi, sevinçte, heyecanda da bir olmak demektir. ve coşku. Artık hep birlikte tarihi bir gururu paylaşabiliriz.” “Yaşıyoruz. Kalbimiz Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ile atıyor. Milli gururumuz Alper Gezeravcı, uzay aracıyla yolculuğunun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 günlük uzay göreviyle bilim dünyasına önemli katkılar sağlayacak. “dedi.

“YILDIZIMIZ VE AYIMIZ UZAYDA BULUNACAK”

T3 Vakfı Üyesi Yiğithan Mangır, “Türkiye yüzyılında gerçekten çok önemli bir adımdı. İlk Türk astronotumuz Alper Gezeravcı artık uzayda. Roketin uzaya fırlatılışını hepimiz izledik. Gerçekten tarihi bir an oldu. Ancak” dedi. Gelecekte mutlaka kendi uzay mekiğimizle Türkiye’de daha çok kendi astronotumuzu göreceğiz.” “Uzaya göndereceğiz. Ay yıldızımız da uzayda olacak. Teknofest kuşağıyla çalışmalar tüm hızıyla devam edecek” dedi.

“Daha fazlasını başaracağımıza inanıyorum”

Kevser Yörük, “Çok heyecanlandık. Uzaya çıkmayı her zaman hayal ettiğimiz şeyi bugün yaşıyoruz. Bu hem Türkiye hem de bizim için bir adım olacak. Bunu mümkün kılmak için yapılan projeler çok önemliydi, umarım biz de başarırız” dedi. daha fazlasını gerçekleştireceğiz. Kendi uzay aracını gönderdiğimiz Türkiye’de güzel bir yıl bizi bekliyor.” kullanılmış.

“TARİHİ AN’A TANIK OLMAK MUTLULUK DUYDU”

Edanur Yavuz, “Çok heyecanlandık. Burada az sayıda insanla tarihi ana tanıklık etmek çok mutlu etti. Aynı şekilde şu anda sadece bir Türk gönderildi ama yüzlerce Türkümüzü göndermenin mutluluğunu yaşayacağız” dedi. Türklerin de aynı şekilde uzaya gitmesi yüzlerce Türk’ün umudunu artıracaktır.” “Bir olay yaşandı. O yüzden çok mutluyuz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu