Ekonomi

Tesla, arka lamba sorunu nedeniyle 300 binden fazla aracını geri çağırdı

Tesla, ABD’de 321 binden fazla aracı, arka lambaların aralıklı olarak yanmadığı gerekçesiyle geri çağırdığını duyurdu. Haber, şirketin cuma günü Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşık 30 bin Model X arabasını ön yolcu hava yastığının yanlış açılmasına neden olabilecek bir sorun nedeniyle geri çağırmasının akabinde geldi. Gerisi arkasına gelen geri çağırmalar nedeniyle, şirket payları yüzde 3 düştü ve son iki yılın en düşük düzeyine geriledi.

UZAKTAN GÜNCELLEME YAYINLANACAK

Elektrikli araç üreticisi, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi’ne (NHTSA) gönderdiği belgede, art lambayla ilgili geri çağırmanın kimi 2023 Model 3 ve 2020-2023 Model Y araçlarını kapsadığını söyledi. Teksas merkezli Tesla, art ışık problemini düzeltmek için uzaktan bir güncelleme yayınlayacağını ve geri çağırmayla ilgili rastgele bir kaza yahut yaralanma raporu olmadığını söyledi.

GERİ ÇAĞIRMA KARARI MÜŞTERİ ŞİKAYETLERİNİN AKABİNDE GELDİ

Şirket, geri çağırmanın, ekim ayı sonunda büyük ölçüde dış pazarlardan gelen ve aracın art lambalarının yanmadığını tez eden müşteri şikayetlerinin akabinde geldiğini belirtti. Araştırma sonucunda, ender durumlarda, araç uyandırma süreci sırasında yanlış arıza tespitlerine neden olabilecek bir anormallik nedeniyle ışıkların aralıklı olarak çalışmayabileceği tespit edildi. NHTSA bilgilerine nazaran Tesla, 2022’de ABD’de 3,7 milyondan fazla aracı kapsayan 19 geri çağırma açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu