Yaşam

Tasarlanan ilk testerenin hangi alanda kullanıldığını öğrenince biraz şaşırabilirsiniz.

18. yüzyılda testerelerin tıpta kullanıldığını biliyor muydunuz? Doktorlar John Aitken ve James Jeffray tarafından tasarlanan bu cihaz başlangıçta eklem ameliyatları ve daha da şaşırtıcı bir şekilde sezaryen doğum için kullanılıyordu! Detaylar için içeriğimize gelin…?

Kaynak:https://www.iflscience.com/we-regret-…

Günümüzde daha çok ağaç, kütük ve odun kesmede kullanılan testerelerin tarihsel gelişiminin arkasında çok farklı bir gerçek vardır.

Testereler, tarihte ilk kez sezaryen doğuma yardımcı olacak bir ‘araç’ olarak icat edildi.

‘Simfizyotomi’ sol ve sağ pelvik kemiklerin ortasındaki kıkırdağın kesildiği, pelvisin genişletildiği ve sezaryen ile doğumun yapıldığı riskli ve oldukça eski bir cerrahi operasyondu.

Simfizyotomi doğumu daha sorunsuz hale getirebilirdi ama riskler yine de tehlikeliydi.

Ameliyat sırasında ne kadar az zaman harcanırsa, hastanın şoka girme veya ölümcül bir enfeksiyon geliştirme olasılığı o kadar az olur.

18. yüzyılın sonlarında, iki İskoç doktor, John Aitken ve James Jeffray, bu işlemi çok daha hızlı ve verimli bir şekilde yapmak için bir tıbbi cihaz geliştirdiler.

www.reddit.com

Sezaryen doğum ve simfizyotomide kullanılmak üzere tasarlanan bu cihaz aslında testerenin ilk örneğiydi.

www.reddit.com

Nihayet 1806’da üretilen alet, insan vücudunda hastalıklı eklemleri çıkarmak için kullanılmaya devam etti ve ardından teknoloji ilerledikçe makineleşti.

twitter.com

Modern tıbbın ilerlemesi ve sezaryen doğumlarda daha pratik ve risk azaltıcı tekniklerin uygulanması ile birlikte tasarlanan bu cihazın kullanım alanı da değişmiştir.

www.reddit.com

Bazı kayıtlara göre bu araç, 1905 yılında aynı sistem ve daha büyük bir tasarımla ormancılıkta kullanılmaya başlanmıştır.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu