Ekonomi

Putin: Gazprom’un planları, çok kutuplu dünyanın merkezlerinden biri olan Rusya’nın öncelikleriyle örtüşüyor

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Gazprom’un onlarca yıldır planlar geliştirdiğini belirterek, “Gazprom’un uzun vadeli planları, gelecek yıllar hatta on yıllar açısından hep ileriye dönük. çok kutuplu dünyanın ulusal çıkarları, emelleri ve öncelikleriyle tamamen uyumludur.” söz konusu.

Putin, Rus enerji şirketi Gazprom’un 30. yıl dönümü etkinliğine video konferansla katıldı.

Küresel doğal gaz talebinin son 30 yılda neredeyse ikiye katlandığına işaret eden Putin, “Uzmanların tahminlerine göre önümüzdeki 20 yılda en az yüzde 20 artacak. (Enerjide) Talep çok büyük olacak. Bu büyümenin yarısından fazlası Asya-Pasifik bölgesinde. Bu, ekonomisinin büyüme hızı göz önüne alındığında özellikle Çin’de olacak.” dedi.

Bu gelişmeler ışığında Rusya’nın doğusundaki doğal gaz altyapısının geliştirilmesinin stratejik öneme sahip olduğunu vurgulayan Putin, “Buna Yakutsk ve Irkutsk’taki gaz üretim merkezleri, yapımı devam eden Amur gazı işleme tesisi ve yeni kapasite de dahil. Geçen Aralık ayında hizmete giren Kovitka gaz sahası ile Sibirya’nın Gücü boru hattı da buna dahildir.” söz konusu.

Gazprom’un uluslararası işbirliği ve ihracat alanında çok büyük ve karmaşık görevlerle karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Putin, “Bu, lojistik yolların yeniden yapılandırılması ve yeni pazarlarda yer edinilmesi durumudur. Daha dün, Aleksey Borisoviç (Gazprom Başkanı Aleksey Miller) yaptı. potansiyeli olan tüm bu planlar. Ortaklarımızla yaklaşık iki saat boyunca istişarelerde bulunduk.” ifadeleri kullandı.

Gazprom’un uzun vadeli planlar geliştirdiğinin altını çizen Putin, “Gazprom’un uzun vadeli planları her zaman ileriye yöneliktir, gelecek yıllar hatta on yıllar için tasarlanmıştır. çok kutuplu dünyanın hakim merkezleri, öncelikleriyle tamamen örtüşüyor.” söz konusu.

Putin, Gazprom’un haksız rekabet koşullarına ve gelişimine dışarıdan doğrudan müdahalelere rağmen ilerlemeye ve yeni projeler geliştirmeye devam ettiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu