Ekonomi

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’dan ilk atamalar

İlk kurum içi atamaları Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan yaptı. Erkan, Cumhurbaşkanlığı Genel Müdürü olarak teşkilat içinden Emine Aslı Üvez Meriç’i atadı.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Şahap Kavcıoğlu’nun milletvekilliği döneminde akraba olduğu ve birlikte çalıştığı iddia edilen Harun Furkan Çarpadan, Merkez Bankası Başkanlığı Genel Müdürlüğü’nde oturuyordu. Çarpadan’ın Kavcıoğlu ile birlikte BDDK’ya gittiği öğrenildi.

Çapadan’dan boşalan koltuğa Emine Aslı Üvez Meriç atandı. Meriç’in daha önce İrtibat ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nde protokol müdürü olarak görev yaptığı ve özel kalem tecrübesi bulunduğu kaydedildi.

Öte yandan, geçtiğimiz günlerde İletişim ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Gizem Uzuner’i görevden alan Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, şimdilik Uzuner’i atamadı. Ancak Yönetim Merkezi Danışmanı eski gazeteci Fırat Bora Taş’ı İletişim ve Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atadı. Taş’ın bir süre daha vekaleten görevi yürüteceği belirtildi.

PARA POLİTİKALARI CUMHURBAŞKANI ONAYI İLE ÜYELERİNİ ATAYABİLİR

Başkan Erkan’ın banka ve para politikasında köklü değişiklik yapma yetkisi yok. Erkan, ‘Başkan’ sıfatıyla sadece genel müdür ve ona bağlı kadrolarda değişiklik yapabilir. Başkan, başkan yardımcılarını doğrudan atar. Faiz oranlarından yana karar veren Para Politikası Kurulu üyeleri de Cumhurbaşkanı onayı ile yeniden atanabilir.

haberfinike.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu