Ekonomi

Lindsay hisseleri 3. çeyrek gelirinin tahminleri aşması nedeniyle %3 düştü

OMAHA – Sulama ve altyapı ekipmanları ve teknolojisinde küresel bir lider olan Lindsay Corporation (NYSE: LNN), analist beklentilerini aşan üçüncü çeyrek kazançlarını bildirdi, ancak gelirler yetersiz kaldı ve hisseler %3,4 düştü.

Şirket, analist tahmini olan 1,17 doların önemli ölçüde üzerinde 1,85 dolar seyreltilmiş hisse başına kazanç (EPS) açıkladı. Ancak, çeyrek geliri 134,38 milyon $ olan konsensüs tahmininin altında 139,2 milyon $ olarak gerçekleşti.

Şirketin kazancı, Brezilya’daki 4,8 milyon dolarlık gelir vergisi kredisi ile desteklendi ve geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla %21’lik bir net kazanç artışına katkıda bulundu. EPS’nin daha iyi performans göstermesine rağmen, gelirdeki düşüş hisse senedindeki düşüşün başlıca nedeni oldu.

Lindsay Başkanı ve CEO’su Randy Wood, küresel pazar koşulları ve Kuzey Amerika’daki yüksek yağış seviyeleri nedeniyle sulama segmentinde karşılaşılan zorlukları kabul etti. Wood, “Sulama segmentimizdeki piyasa koşulları çiftçi duyarlılığı üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor ve bu da talebin zayıflamasına neden oluyor” dedi. Wood ayrıca Brezilya’daki pazarın düşük emtia fiyatlarından ve sıkı kredi mevcudiyetinden etkilenmeye devam ettiğini belirtti.

Olumlu bir gelişme olarak, Lindsay’in altyapı segmenti, yüksek Yol Fermuar Sistemi satışları ve kira gelirleri sayesinde gelirlerinde %11’lik bir artış kaydetti. Şirket ayrıca, finansal pozisyonuna olan güvenini ve hissedar değerine olan bağlılığını yansıtarak, çeyrek boyunca 17,9 milyon dolarlık hisse geri alımının tamamlandığını vurguladı.

Lindsay, ileriye dönük olarak, net çiftlik geliri görünümü iyileşene kadar Kuzey Amerika talebindeki yumuşaklığın devam edeceğini öngörüyor. Ancak şirket, özellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde 100 milyon doların üzerinde bir değere sahip önemli bir tedarik anlaşmasının ardından, uluslararası pazarlardaki büyüme fırsatları konusunda iyimserliğini koruyor.

Wood sözlerini temkinli ama umutlu bir bakış açısıyla bitirirken, projelerin ne zaman hayata geçeceğinin öngörülememesine rağmen ABD altyapı harcamalarında ve uluslararası pazarlarda büyüme potansiyeline vurgu yaptı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

yildizelihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu