Ekonomi

JPMorgan Türk bankalarına yönelik tavsiyesini revize etti

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından göreve gelen ekonomi yönetiminin yaptığı çalışmalar sonucunda uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları ve finans devleri değerlendirmelerini olumlu yönde revize etmeye başladı.

Merkezi New York’ta bulunan Amerikan yatırım bankası JPMorgan, Türk bankalarına ilişkin değerlendirmesinde, mevduat ve kredi kullanımındaki istikrarlı duruşa ve istikrara değinerek, kredi talebinin tamamen kapanmadığını belirtti.

JPMorgan, politika duruşunun “fazla kısıtlayıcı olmadığını” belirterek, yüksek faiz oranlarının şu ana kadar kredi talebini tamamen azaltmadığını belirtti.

“Özel bankaların sermaye benzeri tahvilleri nispeten cazip”

JPMorgan’dan Konstantin Rozantsev liderliğindeki analistler, Türkiye’deki istikrarlı ortama dikkat çeken ve özel bankaların sermaye tahvillerinin “nispeten cazip” olduğunu belirten bir rapor paylaştı.

“Ağırlığı azaltmak”tan “nötr”e geçiş

JPMorgan, Garanti Bankası’nın 2027 vadeli tahvilleri ve İş Bankası’nın 2028 vadeli tahvilleri için tavsiyesini “zayıf”tan “nötr”e, Akbank ve Vakıfbank’ın 2026 vadeli tahvilleri ile Eximbank’ın 2026 vadeli tahvilleri için ise “zayıf” olarak değiştirdi. ”dan “nötr” e.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu