Ekonomi

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon ABD ekonomisinde bir gerilemenin mümkün olduğunu belirtti

Jamie Dimon ABD’de bir resesyon olasılığını reddetmedi ancak Federal Rezerv’in faiz oranlarını düşürmeden önce sabırlı olması gerektiğini tavsiye etti.

Bloomberg’de yayınlanan bir makalede JPMorgan Chase (NYSE:JPM) & Co İcra Kurulu Başkanı’nın Salı günü Sidney’de düzenlenen Australian Financial Review İş Zirvesi’ne video konferans yoluyla katılarak “küresel piyasanın hafif bir ekonomik gerileme beklediğini ve bu olasılığın yaklaşık yüzde 70-80 olduğunu tahmin ettiğini” söylediği belirtiliyor.

“Benim görüşüme göre, önümüzdeki bir ila iki yıl içinde hafif bir ekonomik gerileme olasılığı bu tahminin yaklaşık yarısı kadardır. En olumsuz senaryo, enflasyonla birlikte durgun bir büyüme dönemi olacaktır” dedi.

Dimon, COVID-19’un etkileri nedeniyle mevcut ekonomik tahminlerin doğruluğunu sorguladı ve Fed’in faiz oranlarını düşürmeye karar vermeden önce daha fazla veri toplamasını tavsiye etti.

Dimon, Fed’in faiz oranlarını önemli ölçüde ve hızlı bir şekilde düşürme seçeneğine sahip olduğunu belirtti ve itibarlarının bir şekilde söz konusu olduğuna dikkat çekti. Şu anda ABD’de işsizlik oranının çok düşük olduğunu ve maaşların yükseldiğini gözlemledi.

ABD ekonomisi iyi bir performans sergilese de Dimon bir gerileme riskinin devam ettiğini kabul ediyor. Dimon’un sözleri daha önceki değerlendirmelerine kıyasla biraz daha az olumlu. Bununla birlikte, 2022 yılında ABD ekonomisi için yakın bir “kasırga” uyarısında bulunduğu açıklamalarından keskin bir şekilde farklıdır.

ABD başkanlık seçimlerine dönecek olursak, Dimon’un dinleyicilere Joe Biden ve Donald Trump arasında galibi tahmin etmenin zor olduğunu söylediği bildirildi. Her iki adayın da yaşlarının ilerlemiş olduğunu ve bunu endişe verici bulduğunu belirten Dimon, seçimin oldukça hareketli geçeceğini öngördü.

Trump’ı “olağanüstü bir siyasi karakter” olarak tanımlayan Dimon, eski Başkan’ın eylemlerini öngörmenin zor olduğu yorumunda bulundu ve Trump’ın dış politika ve bunu yönetme stratejilerini tartışırken daha düşünceli, mantıklı ve tutarlı bir yaklaşım benimseyeceğini umduğunu ifade etti.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Ek ayrıntılar için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu