Haber

İsrail Parlamentosu, Yüksek Mahkeme’nin denetimini kaldıran yasa tasarısını onayladı

İsrail Parlamentosu, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin Yüksek Mahkeme’nin yürütme üzerindeki denetimini kaldıran tartışmalı yasa tasarısını 2. ve 3. oyla onayladı.

İsrail Meclisi, hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesinde Yargıtay’ın yetkilerini sınırlayacak yasa tasarısının 2’nci ve 3’üncü oyu için parlamento çevresinde toplandı.

Mecliste yasa tasarısının görüşmelerinin tamamlanmasının ardından oylamaya geçildi. Muhalefet milletvekilleri tasarıyı boykot etmek için Genel Kurul’dan ayrıldı.

Meclis, Yargıtay’ın hükümetin yargı düzenlemesindeki yürütme üzerindeki denetimini kaldıracak maddeyi 2’nci ve 3’üncü oyla 64 kabul oyu ile kabul etti. Mecliste 56 muhalefet milletvekili oylamaya katılmadı.

İsrail Parlamentosu’nda yapılan oylamanın ardından, hükümetin yargı düzenlemesine yönelik gösterilerin Batı Kudüs’teki İsrail Meclisi çevresinde başta olmak üzere ülke genelinde devam etmesi bekleniyor. İsrail polisi, gösterilerde şu ana kadar 19 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Yargıtay’ın hükümetin kararlarını “kamu yararına hizmet etmediği ve çıkar çatışması oluşturduğu” ve “kamu yararına hizmet etmediği” gerekçesiyle “akıl dışı” olduğu belirtilerek bozma yetkisinin kaldırılmasını öngören yasa, “akla yatkınlık” kanun tasarısı şeklinde tartışılıyordu.

Yasa tasarısı Meclis’te görüşülmeye devam ederken, Netanyahu koalisyonu ile muhalefet arasında uzlaşma müzakerelerinin devam ettiği ancak bir sonuç alınamadığı bildirildi.

Tartışmalı yargı düzenlemesi

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in 5 Ocak’ta açıkladığı “yargı reformu”, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin kaldırılması ve yargı atamalarında söz sahibi olması gibi değişiklikleri içeriyor.

Başbakan Binyamin Netanyahu, ülke genelinde artan kitlesel protesto ve grevlere yol açan yargı düzenlemesini 27 Mart’ta ertelediğini ancak Mayıs ayı sonunda 2023-2024 bütçesinin Meclis’ten geçmesinin ardından yargı yönetmeliğini yeniden gündeme getireceklerini açıklamıştı.

Muhalefetle müzakerelerin engellenmesinin ardından hükümet geçtiğimiz günlerde yargı düzenlemesi için yeniden düğmeye bastı.

Netanyahu hükümeti, yargı düzenlemesi kapsamında Yargıtay’ın hükümet üzerindeki kontrolünü kaldıracak yasa tasarısının 11 Temmuz’da yapılacak ilk oylamanın ardından 2’nci ve 3’üncü oyla Meclis’e getirileceğini duyurdu.

Hükümetin “yargı reformuna” karşı çıkan savaş pilotları, denizaltı subayları ve diğer seçkin birlikler de dahil olmak üzere yaklaşık on bin İsrail askeri, gönüllü yedek birliklerini bırakacaklarını açıkladı.

İsrail basını, Savunma Bakanı Gallant’ın yedek ordu birliklerinin tepkisi üzerine Yüksek Mahkeme’nin hükümet üzerindeki denetimini kaldıracak yasa tasarısını ertelemek için çalıştığını iddia etti.

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya yasa tasarısını İsrail Parlamentosu’nda oylamayı durdurması çağrısında bulundu.

siyaset, askeri, güvenlik, ekonomive yargıdaki üst düzey misyonerler, hükümetin yargı düzenlemesine karşı olduklarını açıkladılar.

Netanyahu hükümetinin yargısal düzenlemesine karşı protesto hareketi yaklaşık 7 aydır sürüyor.

cilimlihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu