Haber

İmamoğlu’nun avukatından ‘cezanın onandığı’ iddiası yalanlandı

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis cezasının onaylandığı iddiası kabul edildi. İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, Selvi’nin mektubunun kendilerine iletilen rastgele yeni bir gelişme olmadığını söyledi.

Polat, “İmamoğlu’nun davası temyizde ve henüz karar verilmedi. Bugün ilgili mahkemenin kalemiyle görüştüm, dosya sırada bekliyor. Henüz bir işlem yapılmadı” dedi.

Hükümete yakınlığıyla bilinen Selvi, İmamoğlu’na yerel seçim sürecinde Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle verilen 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasının Yargıtay tarafından onandığını iddia etti. Selvi, İmamoğlu’nun cumhurbaşkanlığı seçiminin ertesi sabahı yaptığı “Değişmeyen tek şey değişimdir” açıklamasının da cezanın onaylanmasından kaynaklandığını savunarak şu ifadeleri kullandı:

“Ekrem İmamoğlu, YSK üyelerine hakaretten 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. İmamoğlu bu kararı Yargıtay’a götürdü. Kılıçdaroğlu’nun seçim sabahı CHP genel başkan adaylığı açıklaması göz altına alındı. Yargıtay’dan aldığı bir haberin etkisiyle İmamoğlu, İstinaf’ın cezasını onadığını öğrendi.

Ne kadar gerçek bilmiyorum. Bunun üzerine, ‘Siyasi yasak kapsamına girersem bir daha İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olamam. ‘Karar kesinleşmeden ben CHP Genel Başkanı olursam ana muhalefet liderini yasaklayamazlar’ diye düşünüyordu. Bu yüzden acil olduğunu söylüyorlar.

Yargıtay’da onansa da Yargıtay’a giden yol var. İmamoğlu, ‘Yargıtay 6-7 ay içinde onaylarsa aday olamam’ diye düşünmüş olabilir.”

Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk’e konuşan İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, “Bugün bir gazeteci arkadaşım müvekkilim İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen hapis cezasının temyizde onandığını yazdı. henüz yapıldı. Bugün ilgili mahkemenin kalemiyle görüştüm evraklar sırada bekliyor. Şimdi herhangi bir işlem yapılmadı” dedi.

Ne oldu?

İBB Lideri İmamoğlu, 30 Ekim 2019’da Fransa’nın Strasbourg kentinde düzenlenen kongrede 31 Mart seçimlerinin iptaline atıfta bulunarak siyasi eleştirilerde bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4 Kasım 2019’da yaptığı açıklamada, “Avrupa Parlamentosu’na gidip Türkiye’yi şikayet eden ahmağa diyorum ki; Bu millet bunun bedelini size ödetecek.”

İmamoğlu, “31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve onların gözünde dünyada, Avrupa’da olan bitene baktığımızda 31 Mart’ta seçimi iptal edenler aptal, önce oraya odaklanalım.”

Ardından YSK suç duyurusunda bulundu, Soylu devreye girdi ve İmamoğlu hakkında dava açıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, o dönemde Yüksek Seçim Kurulu’nda görev yapan Emekli YSK Genel Başkanı Sadi Güven’in de aralarında bulunduğu 11 kişinin mağdur olduğu belirtildi.

İddianamede, İmamoğlu’nun 1 yıl, 3 ay, 15 gün, 4 yıl ve 1 aylık tutukluluğuyla birlikte “Kurul olarak görev yapan kamu görevlilerine alenen hakaret” hatasından dolayı seçme ve seçilme hakkından yoksun bırakılmasına yer verildi. talep etti. (HABER MERKEZİ)

kaman-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu