Ekonomi

İkinci nükleer santral için görüşmeler başlama aşamasında

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen 12. Uluslararası Nükleer Enerji Fuarı “Atomexpo 2022″de, Türkiye’nin gelecek 30 yıl için güçte kıymetli amaçları bulunduğunu söyledi.

Nükleer gücün karbon emisyonlarını azaltma konusunda değerli bir kaynak olduğunu söz eden Bayraktar, “İlk tahminlerimize göre en az 16 ile 20 reaktöre ihtiyacımız var ya da Akkuyu NGS’ye ek olarak, yüzyılın başında karbon nötr bir ekonomi olmak için 12 ila 16 reaktöre ihtiyacımız var” dedi.

Sinop’ta inşa edilecek ikinci nükleer enerji santraline ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Bayraktar, “Sinop için görüşmelere gelince, bu önce Japon hükümetiyle başladı ve şimdi Akkuyu NGS’deki ortağımız Rosatom ile görüşmelere başlama kademesindeyiz. Ana fikir, tekrar nükleere gereksinimimiz olduğu ve bunu daha rekabetçi hale getirmemiz gerektiği. Akkuyu önümüzde şahane bir örnek oldu. Çok şey öğrendik” diye konuştu.

Bayraktar, yeni periyotta nükleer güçte Güney Kore ve ABD’li şirketlerle görüşmelere başlandığını ve üçüncü santral için de Çin hükümetiyle temas halinde olunduğunu aktardı.

Türkiye öncelikli

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Lihaçev de son devirde yaşanan global siyasi gelişmelerin güç bölümünü olumsuz etkilediğini belirterek, daha evvel bin metreküpü 200 dolar olan doğalgazın fiyatının, şu an 4 bin dolar düzeylerine çıktığını söyledi.

Son periyotta dünyada nükleer güce yönelimin giderek arttığını vurgulayan Lihaçev, başta Fransa ve Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinin nükleer santrallere yine ehemmiyet vermeye başladığını kaydetti.

Lihaçev, nükleer güç kesiminin yeni bir dönüşümün eşiğinde olduğuna dikkati çekerek, Rusya’nın nükleer santral inşaatında Türkiye, Bangladeş, Macaristan, Mısır ve Afrika ülkelerine öncelik verdiğini söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu