Haber

FBI, Çin’in diğer tüm ülkelerin toplamından daha fazla ABD verisi çaldığını iddia etti

ABD Federal Soruşturma Ofisi (FBI), Çin’in diğer tüm ülkelerin toplamından daha fazla Amerikan verisi çaldığını öne sürdü.

FBI Direktörü Christopher Wray, Temsilciler Meclisi İç Güvenlik Komitesinin küresel tehditler oturumunda, Çinli sosyal medya platformu TikTok ve platformun geliştiricisi ByteDance’ın data çalma konusunda büyük “endişeye” neden olduğunu belirtti.

Çin’in milyonlarca kullanıcının verilerini kontrol etmek için TikTok gibi platformları kullanabileceğini söyleyen Wray, “Çin’in yaygın bilgisayar korsanlığı programı dünyanın en büyüğü ve Amerikalının şahsî ve ticari datalarını öteki tüm devletlerin toplamından daha fazla çaldılar.” dedi.

Wray, FBI’ın TikTok’a ilişkin “ulusal güvenlik endişeleri” olduğuna işaret ederek, “Çin hükümetinin, TikTok’u milyonlarca kullanıcının verilerini toplamak, nüfuz operasyonları için öneri algoritması oluşturmak veya milyonlarca cihazdaki yazılımı kontrol etmek için kullanma olasılığı bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

TikTok’un aksiyonlarıyla ilgili detaylı bilgi toplanarak tartışmaya açılması gerektiğine işaret eden Wray, “Gerçekte ne olduğuna ve ne yapıldığına dair birtakım endişeler var. Biz de radarımızda olan bu konuyla ilgili endişelerinizi paylaşıyoruz.” halinde konuştu.

TikTok’un ABD’deki “operasyonları” konusunda FBI dışında öteki kurum ve yetkililerin de kaygılarını lisana getirdiği biliniyor.

Bazı hükümet yetkilileri ve Kongre üyeleri, TikTok’un Amerikalı kullanıcı verilerini Pekin yönetiminden koruyacağından şüphe duyduklarını söylemişti.

TikTok tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin ulusal güvenlik telaşlarını karşılamaya çalıştıkları kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu