Haber

Çanakkale’de “Geniş Katılımlı Uçak Kaza Tatbikatı” yapıldı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Çanakkale Havalimanı Acil Durum Planı kapsamında, “Geniş Katılımlı Uçak Kaza Tatbikatı” gerçekleştirildi.

Çanakkale Havalimanı Müdürlüğü koordinesinde, AFAD Vilayet Müdürlüğü, Vilayet Emniyet Müdürlüğü, Vilayet Sıhhat Müdürlüğü, Çanakkale Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, Kızılay, THY İstasyon Şefliği, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Acil Yardım ve Afet İdaresi Kısmı iş birliğinde gerçekleştirilen tatbikat ÇOMÜ Sıhhat Bilimleri Fakültesi bahçesinde yapıldı.

149 çalışanın misyon aldığı tatbikatta, kazazede ve yolcu yakınlarını da ÇOMÜ Acil Yardım ve Afet İdaresi Kısmının 133 öğrencisi canlandırdı.

Senaryo gereği, Çanakkale-Çumra seferini yapan 88 yolcu ve 6 mürettebatı bulunan Kızıl-Erdem Havayollarına ilişkin TK15479 sefer sayılı Boeing 737-800 tipi uçak, havalimanına son yaklaşmasında teknik arıza nedeniyle fakültenin bahçesine düştü.

Kazanın akabinde uçak enkazından 55 yolcu meyyit olarak çıkarıldığı senaryoda, 39 yolcu ile kurtarma çalışmalarında yaralanan 8 kişi sağ olarak sıhhat takımlarına teslim edildi.

Yaralıların olay yerine gelen ambulanslarla Mehmet Akif Ersoy Çanakkale Devlet Hastanesi ile ÇOMÜ Sıhhat, Araştırma ve Uygulama Hastanesine sevki sağlandı.

Tatbikata ilgili kurum müdürleri ile havalimanı yöneticileri katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu