Ekonomi

Brent Petrol 87,06 Dolardan İşlem Görüyor

Brent petrolünün varili uluslararası piyasalarda 87,06 dolardan işlem görüyor.

Dün 87,05 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 86,85 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün kapanış saat 09.42’ye göre yüzde 0,24 artarak 87,06 dolara ulaştı. Aynı zamanda West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün varili 82,79 dolardan satıldı.

Petrol fiyatları haftanın son gününde yükselişini sürdürüyor. Dünyanın en büyük petrol tüketen ülkesi ABD’de faiz oranlarının sabit tutulması ve bunun sonucunda dolarda yaşanan değer kaybı petrol fiyatlarının yukarı yönlü hareketini destekledi. Uzmanlar bugün ABD’de istihdam raporunun açıklanmasını bekliyor. Raporda yer alan bilgilerin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) geleceğe yönelik politikalarına ilişkin soru işaretlerini azaltması bekleniyor.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısındaki değerini ölçen ABD dolar endeksi, geçen hafta Cuma kapanışına göre yüzde 0,43 oranında düşüşle bugün saat 09.25 itibarıyla 105.912 seviyesinde gerçekleşti. Zayıf doların döviz kullanıcıları için petrolü daha ucuz hale getirerek talebi artırması bekleniyor.

İsrail-Filistin çatışmasının yarattığı arz telaşı fiyatlara yansımaya devam ederken, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik hava, deniz ve kara saldırıları 27 gündür devam ediyor. Çatışmanın dünyanın en büyük petrol üreticilerinin bulunduğu bölgedeki diğer ülkelere yayılması durumunda küresel petrol arzının olumsuz etkileneceği endişesi hâlâ sürüyor.

Brent petrolünde teknik olarak 87,23 ile 87,30 dolar aralığının direnç, 86,91 ile 86,82 dolar aralığının ise destek alanı olarak görülebileceği belirtiliyor.

gungorenajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu